Svanemøllen Station
Svanemøllen station ligger på det ydere Østerbro, den er S Togstation for S togene med Farum, Hillerød og Klampenborg. Den er forgreningsstation for Farum banen.
Stationen blev åbnet som S togstation 15-5 1934. Stationen lå oprindelig Spå den anden side af broen; men blev i 1970’erne flyttet til den nuværende placering, Jeg har et billede taget af J. Christensen fra 1972 taget fra broen, hvor det næstsidste billeder er taget. Der ses perronen hvor der holder et 1. generations S tog og Tv. ses sporet til Lersøen, der vat før Farum banen blev ført ind til Svanemøllen.
Farum (Slangerup) banen udgik oprindeligt fra Lygten station på Nørrebro og var oprindelig privatbane. Den blev 1-4 1948 overtaget af DSB og siden forkortet til Farum. Den blev S bane i 1977 og blev da ført ind på Svanemøllen station og Lygten station blev nedlagt.
Maskindepotet Helgoland ligger ved Svanemøllen station. Det er maskindepot for motorvogne og togsæt, Tidligere lyntogene og nu IC 3 togene, mens maskindepotet på København Gb tog sig af lokomotiverne.